Anasayfa

LGS Özel Ders

Sevgili öğrenciler bu dönem katılacağınız LGS öncesi hem ülkemizde hem de dünyada çok önemli etkiler bırakan bir salgınla mücadele vermekteyiz. Bu yüzden bu sene sınava katılacak 8. sınıf öğrenciler için sınavla ilgili bazı değişiklikler meydana geldi:

  1. 2020-2021 LGS sınav tarihi henüz Milli Eğitim Bakanlığı tarafından açıklanmadı. Fakat her yıl Haziran  ayında sınav Temmuz ayında ise sınav sonuçları açıklanmaktadır.
  2. Merkezi sınav başvuru koşulları ilerleyen tarihlerde Milli Eğitim Bakanlığı tarafından kılavuz ile açıklanacaktır.
  3. Fotoğraflı sınav giriş belgesi, elektronik ortamda okul müdürlükleri tarafından alınacak, mühürlenerek onaylandıktan sonra öğrenciye teslim edilecektir
  4. Sınav 2 oturumdan oluşmaktadır. 1.oturum sözel alan 75 dakika, 2.oturum sayısal alan 80 dakika olacaktır.
  1. Merkezi sınav birinci oturum sözel alanda Türkçe, T.C. inkılap tarihi ve Atatürkçülük, din kültürü ve ahlak bilgisi ile yabancı dil, ikinci oturum sayısal alanda ise matematik ve fen bilimleri dersleri yer alacaktır. Soru dağılımı ise birinci oturum sözel alan Türkçe 20 soru, T.C. inkılap tarihi ve Atatürkçülük 10 soru, din kültürü ve ahlak bilgisi 10 soru, yabancı dil 10 soru olmak üzere toplam 50 soru, ikinci oturum sayısal alan matematik 20 soru, fen bilimleri 20 soru olmak üzere toplam 40 soru şeklinde olacaktır.
  1. Özel eğitim ihtiyacı olan öğrenciler, sürekli kullandıkları araç-gereç ve cihazları kendilerinin getirmesi kaydıyla sınavda kullanabilecektir.
  1. Her alan için 8. sınıfın sınava esas derslerinden, 2020-2021 eğitim öğretim yılı içinde öğretimi tamamlanan konu ve kazanmalara göre öğrencinin okuduğunu anlama, yorumlama, sonuç çıkarma, problem çözme, analiz yapma, eleştirel düşünme, bilimsel süreç ve benzeri becerilerini ölçecek nitelikte sorular yer alacaktır.